ul. Konrada Wallenroda 10, 15-132 Białystok, Polska
+48 722-143-568
LuxcarBialystok@gmail.com

BMW i8 czyli Bawarski SUPERCAR

BMW i8 czyli Bawarski SUPERCAR

𝗕𝗠𝗪 𝗶𝟴 to sportowy samochód hybrydowy typu plug-in produkowany przez bawarską markę. Obok i3 był on drugim przedstawicielem serii nowoczesnych, proekologicznych samochodów BMW.

Concept został zaprezentowany już w 2009 roku pod nazwą Vision Efficient, a w 2013 roku światło dzienne ujrzała wersja produkcyjna, która w sprzedaży pojawiła się rok później. Jest to pierwsze w historii auto, wyposażone w szkło wzmacniane chemicznie oraz reflektory laserowe. Inżynierom dzięki nowoczesnej konstrukcji udało się uzyskać rozłożenie masy 50:50, co ma zapewniać dobre prowadzenie.Nadwozie ma bardzo futurystyczny kształt, jednak charakterystyczne dla BMW „nerki” zostały zachowane.

Auto przez długą i nisko poprowadzoną maskę silnika, może przypominać model serii 8 z lat 90. Karoseria i8 jest bardzo opływowa, ale ma też wiele ostrzejszych krawędzi i duże, 20-calowe koła przez co wygląda bardzo sportowo i dynamicznie. Współczynnik oporu powietrza wynosi zaledwie 0.26 (taki sam co Opel Calibra). Oprócz tego, drzwi i8 otwierają się do góry, jednak ani one, ani szeroki próg nie ułatwiają wsiadania do auta.

Wnętrze zostało wykonane z tworzyw sztucznych, które wzmocniono włóknem węglowym. Do tego niestety jest dosyć ciasne, ale ma 4 miejsca, jednak pasażerowie z tyłu nie będą zachwalać samochodu pod względem komfortu.Za napęd tego 1,5-tonowego, sportowego coupe odpowiadają 2 silniki – elektryczny i benzynowy.

Ten pierwszy, wraz z 6-stopniową przekładnią automatyczną został umieszczony blisko przedniej osi, której koła napędza. Generuje on moc 131 KM. By masa była dobrze rozmieszczona, litowo-jonowy akumulator, obudowany aluminium jest położony centralnie. Silnik benzynowy, to mały, 3-cylindrowy motor o pojemności 1,5 litra z turbodoładowaniem, który odpowiada za napęd tylnych kół. Łączna moc obu silników wynosi 362 KM i 570 Nm, co zapewnia dobre osiągi-auto osiąga „setkę” w 4,4 sekundy i może rozpędzić się do 250 km/h. Jest jednak pewien haczyk. Wraz ze spadkiem naładowania baterii, znacznie spadają też osiągi i8. Przy procedurze Launch Control, auto dostaje zadyszki i potrzebuje kilku minut odpoczynku, aby powtórzyć swój „wyczyn”.

Silnik elektryczny może zarówno wspomagać silnik spalinowy, jak i samodzielnie napędzać samochód. W tym drugim przypadku, zasięg wynosi ok. 35 km, a prędkość maksymalna-120 km/h. Gdy współpracują oba silniki, producent deklaruje zasięg 600 km przy średnim spalaniu rzędu 2,1 litra na 100 km. Co ciekawe, auto w warunkach miejskich ma spalać mniej, niż w trasie, ponieważ w drugim przypadku bardziej wykorzystywana jest jednostka spalinowa.W 2015 roku, BMW i8 otrzymało tytuł World Green Car of the Year 2015

Tekst: auto-swiat.pl/bmw-i8